Artyści Szkła Piotrkowskiego

Wszewłod Sarnecki

Urodzony w 1936 roku w Czortkowie (Ukraina), ukończył Liceum Rzemiosł Artystycznych w Czerniowcach (Ukraina). W roku 1953 dołączył do rodziny, która w ramach repatriacji przyjechała do Polski i dzięki umiejętnościom nabytym podczas nauki w liceum, rozpoczął pracę w Zakładach Porcelitu Stołowego „Tułowice” w Tułowicach. W 1958 r. rozpoczął studia we wrocławskiej PWSSP. Ukończył ją z wyróżnieniem w 1964 roku. Całość pracy dyplomowej została wykonana w Hucie Szkła Gospodarczego „Hortensja”. Już podczas studiów w 1963 r. został zatrudniony w Krośnieńskich Hutach Szkła, gdzie spędził niemal 10 lat, projektując tysiące form do produkcji przemysłowej, ale także organizując wzorcownię i tworząc system katalogowania produktów, co pozwoliło znacznie uprościć proces sprzedaży.
Nie ograniczał się jedynie do pracy projektanta. Jeszcze w latach 60. wspólnie z Krzysztofem Heniszem, opracował technikę tworzenia płyt szklanych, z których powstawały kompozycje do wnętrz użytkowych. Przykładem tego typu realizacji była nieistniejąca już warszawska kawiarnia „Zielona Gęś”, do której stworzyli ścianę ze szklanych elementów. Z kolei z Alfonsem Karnym, znanym rzeźbiarzem, wspólnie pracowali w Krośnie nad zagadnieniami rzeźby szklanej.
W 1975r. rozpoczął pracę w Centrali Handlu Zagranicznego MINEX. Projektował wzory do produkcji, ale także organizował sprzedaż wyrobów szklanych za granicą. Tu znów dał się poznać jako doskonały organizator, tworząc w Warszawie centralną wzorcownię szkła oraz liczne wystawy za granicą. Oprócz nadzorowania pracy w Minexie Sarnecki jeździ po Polsce, gdzie pomaga tworzyć wzorcownie handlowe, oraz po świecie, tworząc krótkoterminowe wzorcownie promocyjne w różnych krajach, a także kilkanaście wystaw polskiego szkła i ceramiki każdego roku. W Minexie pracuje 10 lat. Po 1985 roku postanawia się zwolnić, zostaje wolnym strzelcem.
Szkłem unikatowym zajmował się z różną częstotliwością, przez cały okres aktywności zawodowej. Tworzył je podczas pracy w Krośnie, jednak odbywało się to z dużą trudnością, ponieważ nastawiona na produkcję eksportową dyrekcja huty, niezbyt przychylnym okiem patrzyła na tego typu działalność artystyczną. W późniejszym okresie prace realizował między innymi w hucie „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim (w której na ostatnim roku studiów realizował dyplom), w hucie „Dąbrowa” (szkło kryształowe) czy w „Barbarze” w Polanicy-Zdroju. Były to przeważnie kompozycje, także wielokolorowe, ze szkła wylewanego na płytę. W swojej warszawskiej pracowni tworzył prace obrabiane na zimno, klejone, grawerowane. Prace Wszewłoda Sarneckiego wystawiane były w Polsce i na świecie oraz znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach.