Artyści Szkła Piotrkowskiego

Janusz Kazanecki 1950-2021

Urodzony w 1950 roku w Świeradowie Zdroju. Był absolwentem Liceum Plastycznego i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), Wydziału Projektowania Szkła i Ceramiki. Dyplom uzyskał w 1976 roku ze specjalnością projektowanie szkła. Od 1976 do 1991 roku zatrudniony w piotrkowskiej Hucie Szkła Gospodarczego „Hortensja” najpierw na stanowisku projektanta szkła, następnie kierownika ośrodka wzornictwa. Janusz Kazanecki był autorem kilkuset kompozycji szkła unikatowego i paraunikatów użytkowych obecnych na rynku. Jego prace znajdują się w państwowych i prywatnych kolekcjach, w Polsce i poza jej granicami, między innymi w Grecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, Kanadzie i w USA. Przygotowany przez artystę puchar dla papieża Jana Pawła II znajduje się w Muzeach Watykańskich, „Waza Gonerra” została podarowana w 1999 roku Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandrowi Kwaśniewskiemu przez ówczesnego Marszałka Województwa Łódzkiego, a kompozycja „Szklana głowa” była podarunkiem od jednego z piotrkowskich przedsiębiorców i trafiła do rąk Tsutomu Yokoyama, prezesa koncernu Nissan Poland Ltd. Był również autorem statuetki „PIOTR”, przyznawanej w corocznym Plebiscycie na Osobowość Roku Piotrkowa Trybunalskiego, a także twórcą innej statuetki – dorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego dla Mecenasa Kultury.
Za swe dokonania w dziedzinie sztuki był kilkakrotnie nagradzany i wyróżniany, między innymi został laureatem „Złotego Pegaza” w konkursie Hut Szkła Telewizji Polskiej (1986). W 2007 roku otrzymał Srebrny Medal za Zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego, a w 2016 – Złoty Medal.
Swoje prace piotrkowski artysta prezentował na ponad 30 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą – w Niemczech, Meksyku, Szwecji i Hiszpanii. Także na ekspozycjach szkła gospodarczego na Międzynarodowych Targach w Poznaniu.